Etkili Dinleme

Dinleme becerisini geliştirmek için konuşma İngilizcesini duyabileceğiniz sadece sesten ibaret bir kaynak bulun: Televizyon ancak başlangıç seviyesinde faydalı olur, çünkü televizyondaki görsel öğeler izleyiciye konunun ne olduğu konusunda tahminde bulunabilmesi için çok fazla ipucu sağlar. Kayıtlı program tekrar tekrar dinlenilebilir: d

Başlangıç ve Elementary seviyelerde, sadeleştirilmiş kaynaklar faydalı.  Voice of America ve Storycorps sistelerden sesli kayıtlarla beraber alt yazı veya transcript veriyor.

TED Talks  sitesinde yüzlerce ilginç konuda 15 dakikalık konuşmacılar; BBC Radio Podcasts linkinden çeşit çeşit radyo programı kaydı bulabilir.  Canlı radyo programı dinleyerek akıcı sohbetleri takip edebilirsininiz: BBC World Service veya BBC Radio 4, diğer kanallerinden de seçebilirsiniz.

Bütün bilgi ses yoluyla iletilir: sesler, müzik, ses efektleri, sesin tonu, sessizlik … ve sözcükler. Dinleme sadece sözcükleri anlamak değildir, dinleme konu hakkında bir fikir sahibi olmak, kalıpları duyabilmek (eylem biçimleri, kipler gibi), bağlaçları ayırtedebilmek ve konuşmayı bölümlerine ayırabilmek demektir. Kaset ya da CD’nin aksine radyo durdurulamaz ve yeniden çalınamaz. Önemli bir beceri kazanmak zorundasınız: aldığınız bilgiyi alıp ya da almadığınız bilginin akıp gitmesine izin vermek. HER sözcüğü anlamaya çalışmayı unutun, ana dilinizde bile bunu yapmıyorsunuz. Sözcüklerin sadece bir bölümünü anlayarak konuşmanın içeriğini kavramamızı sağlayan bir dizi bilinçdışı stratejiden yararlanıyoruz.

Bu nedenle sadece dinlemeye başlayın ve NE KADAR anlayabildiğinizi görün.

Hangi dilin konuşulduğunu anlayabiliyor musunuz? Programın konusunun ne olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? (Spor programlarının teklifsiz ve rahat konuşan sunucuları vardır. Bu sunucular yarışmalar ve maçlar sırasında genellikle çok hızlı konuşurlar. Finans/ekonomi programlarının sunucuları bunun tam zıttı olur genelde.)

Birkaç sözcüğü tanıyabiliyor musunuz? Önce farklı aksanlarla, farklı vurgularla söylenen uluslararası sözcükleri tanıyacaksınız (Pizza, piyano, telefon). Böylece kulağınız bunlara alışacak.

Duyabildiğiniz kadarını duymayı öğrenin, yakalayamadığınız sözcükler için endişelenmeyi bırakın ve birkaç tahminde bulunun, doğru tahminde bulunabilirsiniz. Eğer denemezseniz, asla doğru tahminde bulunamazsınız!