Eğitimde erişim

Üniversitelerin Engelli Öğrenci Birimi iletişim bilgileri – Sorumlu kişinin ismi ile bir eposta adresi

Engelsiz Üniversiteler Platformu – koşulları

Engelsiz Üniversiteler Çalıştayları   10.cu Çalıştayın El Kitabı

Kasaba Çocuğundan Üniversite Profesörüne: Engelleri Aşmak     Yaşar Üniversitesi, İzmir Üniversiteler Platformu’na dahil tüm İzmir üniversiteleri “Kent University” Prof.Mike Oliver’in hayatını konu alan  “Kasaba Çocuğundan Üniversite Profesörüne: Engelleri Aşmak“ adlı belgeseli, Türkçe alt yazılı, sesli betimlemeli, dublajlı, işaret dili eklemeli engelsiz bir belgesel haline getirdik. Mike Oliver’ın hayatının hepimize ilham kaynağı olması dileğiyle.

Üniversiteliyim!” – yeni eğitime girecek olanların farkındalığı artan bu şablon EGED üyelerle hazırlandı   (2016). Başta bunu ilk defa üniversiteye giren engelli öğrencilerini düşünerek hazırladık.  Şimdiden üniversiteye girecek engelli öğrenci yanı sıra engelli olmayan bir öğrenci de formatı kullanıyor.  Ayrıca Erasmus’a yeni giden yü,ksek lisansı başlayan ve liseye geçen engelli öğrenciler de faydalanıyor.     —   Yorum ve önerilerinizi duymak gönderdiğinizde, formatını daha da faydalı bir şekle getiririz.

Görme Engelli Kullanıcılar İçin Erişilebilir Kütüphaneler: Kütüphanecilere Yönelik Pratik Öneriler   Devney Hamilton, Burcu Keten (2011)

İlk Engelli Üniversiteli Öğrencilerim   15-16 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Dünden Bugüne Engellilik temalı Engellilik Araştırmaları Konferansı toplantısında sunulan bildirim

Erişilebilir Yabancı Dil Öğrenimi

“ÜNİVERSİTELERDE ENGELLİLERE YÖNELİK ERİŞİLEBİLİRLİK HUSUSUNDA MEVCUT DURUM ANALİZİ: 2015-2016” EGED, 2.ci Sabancı-destekli “Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi” raporu.

10.Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı Claire Özel’in giriş paneli konuşması (Anadolu Üniversitesi, Eskişehir 2016)

İzole Edilen Öğrenciden Güvenli Danışmana (2007)

Engelsiz ODTÜ nereden nereye (2005)

 “Görme Engelli İngilizce Öğretmenlere hizmet ici eğitim” (MEB-British Council 5 günlük etkinlik raporu; Yalova 2005)

Engelsiz ODTÜ’ye Doğru (2002)

İlkay Dinç Uyaroğlu’s PhD thesis from METU Architecture Department
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Mimari Tasarım Doktora Programı
Tez Başlığı: “Engelli Öğrencilerin Üniversite Yerleşkesi Dış Mekânlarında Eşit
Erişimi için Performans Değerlendirme ve Tasarım Ölçütleri”, 2015, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ali Cengizkan, Yardımcı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Selahattin Önür